Menenjit aşısı neden önemli?

Aşılar hep tartışma konusudur nedense..Genelde bu tartışmayı doktor olmayan kişiler yapar. “Biz aşılara karşıyız… doğal yollarla geçirsin.. Biz de geçirdik bu hastalıkları.. Ben çok araştırdım ve okudum.. ”

Bunlar benim en çok karşılaştığım cümleler..

Peki bunların ne kadarının doğruluk payı var?

✔️Öncelikle biz hastalıklardan değil, sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan korkarız.

✔️Bilgiyi nerden ve kimden aldığınız çok önemli. Bazı şeyler sadece okumak ile olsaydı ( tabii nerden okuduğunuzda çok önemli) biz doktorlara ihtiyaç kalmazdı.

Gelelim konumuza.. Bugün en popüler aşılardan biri olan menenjit aşısından bahsetmek istiyorum.

Menenjit hastalığı virus ve bakteriler ile oluşabilen bir hastalıktır. Meningokok menenjiti ciddi, hayatı tehdit eden beyin ve omuriliği koruyan zarların enfeksiyonudur.Günümüzde uygulanan etkin aşılama programları ile bakteriyel bazı menenjit türlerinde azalma olmuştur. Bu aşılar karma aşı ve pnömokok aşılarıdır.

Ancak bu aşılar meningokok menenjitine karşı koruma sağlayamamaktadır.

Meningokok menenjiti çok yaygın olmamasına rağmen oldukça hızlı ve sinsi ilerleyen, saatler içinde düzgün ve hızlı bir tedavi uygulanmaz ise ölüme kadar sonuçlanabilen bir hastalıktır.

✔️ABD de 2-18 yaş çocuklarda ciddi ve ölüme yol açan bakteriyel menenjitin en önemli sebeplerinden biridir.

✔️Her yaştaki kişiyi etkileyebilir. Özellikle bebekler ve 5 yaş altı çocuklar daha fazla risk altındadır

✔️Vakaların %10 nunda ölümcül olabilmektedir.

✔️Erken tanı ve uygun antibiyotik tedavisinin hemen uygulanması ile tamamen iyileşme görülmektedir.

✔️İyileşen kişilerin dörtte birinde iyileşme sonrası yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar baş ağrısı, işitme kaybı, çift görme ve öğrenme güçlüğüdür.

✔️Hastalığın bulaşması kolay değildir. İnsan vücudu dışında uzun süre canlı kalamaz. Bu sebeple sudan, havuz gibi yerlerden bulaşmaz.

✔️Hasta olan kişi ile aynı ortamda kalma ve yakın temas ile bulaşır. Bu sebeple kreşler, yurtlar, askeri kamplar bulaş için yüksek riskli yerlerdir.

✔️Hastalığın kuluçka süresi 3-5 gün hatta 1 haftayı bulabilmektedir. Bulaş sonrası belirtiler soğuk algınlığı ile başlayıp saatler içinde hızla ilerleyebilmektedir.

✔️ Önemli belirtiler ateş, kusma, ciltte solukluk ve lekeler olabilir.

❗️Tedavisi antibiyotik tedavisi olup, şüphe duyulduğunda hemen başlanması hayat kurtarmaktadır.

✔️Ama esas en önemlisi hastalık daha oluşmadan korunmaktır. Bunun içinde en etkili yol aşılamadır.

✔️Türkiye’ de 2013 yılından beri konjuge meningokok aşısı bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bizde yeni olmasına rağmen ABD ( 2005ten beri) dahil birçok ülkede uzun zamandır aşı takviminde olup kullanılmaktadır. Şu anda ✔️Türkiye’ de ulusal aşı takvimine girip girmeyeceği konuşulmaktadır. Halen Türkiye’ de özel aşı olarak isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

✔️Aşının koruyuculuğu %90-100 arasında olup son derece etkili bir koruma sağlamaktadır.

✔️Her 2 aşıda kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanmalıdır. Bu aşı diğer aşılar ile aynı zamanda, farklı anatomik bölgelere yapılabilmektedir.

✔️Aşıdan doğabilecek yan etkiler hafiftir. Genelde aşı bölgesinde ağrı, kızarıklık ve hassasiyet şeklinde olup, 1-2 gün içinde iyileşmektedir.

✔️Peki aşı hangi durumlarda yapılmamalıdır; eğer aşının içindeki bir maddeye karşı allerjisi var ise, aşı olacak çocuğa guillain barre hastalığı tanısı konmuş ise ve herhangi bir beyin hastalığı tanısı var ise aşı yapılmamalıdır.

❗️❗️

❗️❗️Aşılama, hastalıkların önlenmesinde ve ölümlerin azaltılmasında en etkili yöntemdir. Bu nedenle bir ülkenin ulusal aşı takvimi çok önemlidir ve koruyucu hekimliğin de temelidir.

Reklamlar

“Menenjit aşısı neden önemli?” için 7 yorum

 1. Asılar bence de cok onemli. Benim en korktugum hastaliklar bunlarr hatta korkulu ruyam diyebilirim. Ama bizim asilarimiz tabiki tam😍😅

  Liked by 1 kişi

 2. merhabalar hocam eğer izniniz olursa yazınızı kendi bloğumda (kaynakça) göstererek paylaşabilir miyim. Birikiminizi bizlerle paylaşarak bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. hataydan sevgiler selamlar

  Liked by 1 kişi

   1. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM DÖNÜŞÜNÜZ İÇİN BENİM 7 AYLIK BİR OĞLUM VAR İSMİ KEREM.. OĞLUMUZU PERİYODİK OLARAK AYDA BİR KENDİ DOKTORUMUZA GÖTÜRÜYORUZ . MENENJİT AŞISI KARMA AŞILARDA OMADIĞI İÇİN.İSTEĞE BAĞLI YAPILABİLİYOR
    HOCAM SİZİN ÖNERİNİZ NEDİR HANGİ AYDA YAPTIRMAMIZI ÖNERİRSİNİZ.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s