Anne sütü çok önemli diyoruz…Annelerin en sık sordukları sorular nelerdir?

Her annenin isteğidir bebeğini emzirmek.. Anne sütü vermek.. En çok istediğimiz bu değil midir? Hekimliğimin her safhasında çok önemli oldu anne sütü benim için de.. Peki anneler en çok neyi merak ediyor? Bana doğumdan itibaren sorulan ve merak edilen konular neler? En çok hangi soruları yanıtlıyorum? Bunlardan ilk aklıma gelen 10 soruyu sizin için topladım ve cevapladım.📝👶🏼

  1. Ne kadar sıklıkla emzirmeliyim?

Anne sütü için belli saat aralıkları yoktur. İlk aylar bebek ne zaman isterse emzirin. Her bebek için süre farklıdır. İhtiyaca göre değişir.

2.Bebeğimin gazını her emzirmede çıkarmalı mıyım?Anne sütü alan bebeğin her emzirme sonrası gazını çıkarmaya gerek yoktur. Bebek emzirme sonrası huzursuz ise gazını çıkarabilirsiniz. Eğer formül mama alıyor ise 10-15 dakıka yatırmayın , hazmetmesini beklemek gerek.

3.Sütüm yeterli mi?Anne sütü alan bebeğin ayda en az 500-600 gr alması gereklidir. Evde annenin takip etmesi gereken ise bezinin gunde 5-6 kez dolu bir şekılde ıslatmasıdır. Eğer bunlar var ise bebeğiniz yeterli kılo alıyor demektir.

4.Bebeğim her emzirdiğinde kaka yapıyor. İshal mi oldu? Anne sütü alan bebek kolay kolay ishal olmaz. Evet her emzirme sonrası kaka yapabilir. Anne sütünün hazmı çok kolaydır. Endişe etmeye gerek yoktur. Ne zaman kan görürseniz, o zaman doktora mutlaka danışmak gerekir.

5.Bebeğim kaka yapmıyor. Kabız mı oldu? Anne sütü alan bebek kabız olması zordur. Anne kabız ise bebekte kabız olabilir. Annenin kabızlığını düzeltmek gerekir. Bebek huzurlu, karnı rahat, şiş değil ve kusmaları yok ise 7-8 güne kadar beklenebilir.

6.Bebeğimin gazı var. Rezene çayı verebilir miyim? İlk 6 ay bebek sadece anne sütü almalı. Verdiğimiz her ek gıda karma beslenmeye giriyor. Her türlü içeceği anne içmeli. Özellikle asitli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Hem gaz hemde bebekte pişiğe neden olabilirler.

7.Beslenmem anne sütümü etkiler mi? Evet etkiler. Hızlı kılo vermeyın. Hergün düzenli sebze ve meyva tüketin. Bol su tüketin. Anne ne kadar protein ağırlıklı beslenır ise süt o kadar kaliteli olur. Öğün atlamamalı ve dengeli beslenmelidir. Bitkisel çaylarla ilgili yapılan kontrollü pek çalışma yok. Ama rezene çayının hem sütü arttırdığı hem de anneden bebeğe geçerek gaz sancılarının azalmasına yardımcı olduğunu gösteren bazı çalışmalar var.

8.Sadece beslenmem mi sütümü arttırır? Hayır. Süt yapımını esas etkileyen durum annenin kendine güvenmesi, huzurlu ve yorgun olmamasıdır her fırsat bulduğunda dinlenmesini öneririz. Tabii göğüslerin doğru emzirme tekniği ile boşaltılması da çok önemlidir. Göğüs ne kadar dolu ve gergin ise süt üretimi durur. Emzirmediği yada beebğin boşaltamadığı durumlarda sütü sağarak boşaltmalıyız ki üretim devam etsin.

9.Yediklerim sütün tadını değiştirir mi?Evet değiştirebilir. Eğer bebek sizi emmeyi reddediyorsa yediğiniz birşeyin tadını beğenmemiş olabilir. Örneğin annenin yediği sarımsak süte geçebilir. Yapılan araştırmalar genellikle bebeklerin bu tadı sevdiğini göstermiş.

10.İlk süt nedir? Doğumdan itibaren ilk 7 gün gelen süte kolostrum(ağız sütü) denir. Sarı renkte ve koyu kıvamlıdır. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Hastalıklara karşı korunmada etkilidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s