Kolik mi.. O da nedir?

Uzun bir aradan sonra merhaba!!

Yazacak paylaşacak o kadar çok şey var ki… Ama yoğunluktan yazmaya paylaşmaya zaman kalmıyor. Bu yazıyı yaşadığım bir olaydan sonra yazmaya karar verdim. Hiç kolik yani gaz sancısı ile karşılaşmamış bir anne bulmak inanın çok zordur. Peki bana ne oldu da bunu yazmaya kara verdim.. Bir aile ile yaşadığım bir olaydan sonra oldu.

İdrar Yolu enfeksiyonu olmuş ve tedavisini alan bir bebek düşünün. Ama sürekli olarak ağlıyor, ve beslenmesi sadece anne sütü .. Evet çok güzel kilo alıyor, tedavisini de alıyor. Somut bir problem yok , ateşi yok , hatta çekilen ultrason normal, idrar ve kaka yapması normal. Sadece ağlıyor ve sürekli stresli bir anne baba… Tabii ki benim aklıma tedavisini alan bir bebekte gaz sancısı gelir, ama aileye sebebin bu olduğunu bir türlü anlatamıyorsunuz. Hatta anneye ne yiyorsunuz hastanede diye sorunca, cevap ben hatırlamıyorum siz isterseniz yemekhaneden sorun öğrenin diye cevap alıyorsunuz :(( Ve aileye bu gaz diye ısrar edince yanıt ve tepki hiç hoş olmuyor. Ben bebeğimi bilmez miyim bu gaz değil diyor( ama annenin ilk bebeği)…

Tedavisi bir türlü tam bulunamayan kolik yani gaz sancısı nedir? Aileler için gerçekten çok büyük bir kabus olabilmektedir. Tam olarak ne olduğu bilinmeyen, haftada en az 2-3 gün, günde 3-4 saati bulan ve aşan huzursuzluk ve geçmeyen ağlama nöbetleridir. Doğumdan itibaren genellikle 10-15. Günde başlar ve 4-6 aya kadar devam edebilir. Tedavisi tam olarak yoktur ve verilen gaz ilaçları genellikle destek tedavisidir. Peki sebep nedir??

✔️Öncelikle altta bir neden olmadığından emin olmamız gerekir. Bebeğin kilo almasında bir sıkıntı olmadığından, aç kalmadığından, altta yatan bir enfeksiyon olmadığını bilmemiz gerekir.

✔️sadece anne sütü alan bir bebekte annenin yendiği ve içtiği herşey gaz yapabilir. En çok ise; çikolata, kafein, turunçgiller, şerbetli tatlılar akla gelmelidir.

✔️Devam sütü alıyor ise her devam sütü bebeğinize iyi gelmeyebilir.Bazıları gaz sancısına sebep olabilir, bazen değiştirmek gerekebilir.

✔️Bebeğiniz çok iyi kilo alıyor ama her ağladığında bu bebek aç diye siz beslemeye devam ediyorsunuz.. Mide kapasitesinden fazla beslediyseniz evet hazımsızlık ve gaz sancısı yapabilir. Düşünün siz ağır bir yemek yada fazla yemek yediğiniz zaman nasıl hissediyorsunuz???

✔️ Stresli ve yorgun bir annenin bebeği de yorgun ve huzursuzluk olabilir. Lütfen unutmayın!!! Annelere iyi bakalım ve huzurlu bir ortam oluşturalım.

✔️Ve bazende evet altta hiçbir neden yok ama huzursuz, gazlı ve ağlayan bir bebek olabilir.

Maalesef tanısı ve tedavisi de kolay olmayan bir durum🤔🤔 Tedavi demişken peki… tam tedavisi yok.. destek tedavisi önerilmektedir..

✔️Rezene çayı (tabii ki annenin tükettiği),

✔️gaz ilaçları (tam kurtarıcı olmayabilir yada önce çok iyi gelir sonra etkisi kaybolur)

✔️elektrik süpürgesi, saç kurutma Makinesi gibi sesler, beyaz gürültü (white noise) gibi uygulamalar

✔️annenin diyeti

✔️bebek masajları ve kimyonlu, acı elma yağı gibi krem yada yağlar

✔️probiyotikler

✔️bazen parasetamol ağrı kesici (AMA HİÇBİR ZAMAN MUSKAT DEĞİL)

Bu dönem çoğu ebeveynin yaşadığı bir süreç.. bu dönemde altta organik bir neden olmadığından emin olduktan sonra çocuk doktorunuz ile güçlü bir iletişim ve ona güvenmeniz ve bu durumun geçici bir dönem olduğunu bilmeniz en önemli unsur…

Lütfen bunu unutmayalımm🤗🤗 sevgilerrrr…..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s