Allerji mi? Farkındayım… Biliyorum…

Bahar geliyor.. Baharla beraber allerjik hastalıkların görülme sıklıkları da artıyor. Bu dönemde alerjiye neden olan etkenleri bilmek ve önlem almakla allerji gelişimleri önlenebilir hem de çok kısa sürede iyileşmesi sağlanabilir. Çocuklarda en sık görülen alerjiler astım, saman nezlesi, egzama, besin allerjileri, ilaç ve böcek allerjileridir.
1)Peki kimlerde en sık görülür? neye bağlıdır?:

Aile öyküsü en önemli risk faktörlerindendir. Ebeveynlerden biri veya ikisinde allerjik hastalık görülmesi ile riski artmaktadır. Bu da genetik yatkınlığın rol oynadığını göstermektedir.

✔️Gelişmiş ülke veya şehirde yaşamak bir risk olup ve özellikle egzemalarda soğuk iklimli bölgelerde risk artmaktadır.

✔️Bayanlarda erkeklere göre risk fazladır.

✔️Geç yaşta çocuk doğuran annelerin çocuklarında risk fazladır.

✔️Hamilelikte kullanılan sigara allerji riskini arttırdığını gösteren çalışmalar fazladır.

Atopik dermatit çocukluk çağında en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Tüm dünyada yaklaşık %10-20 oranında görülmekte ve sıklıkla yaşamın ilk yılındadır. Çoğu ilk 5 yaşından önce dir (%90). Ciltte özellikle yüz, baş,boyun ve eklemlerin dış yüzünde görülen kuruluk, hassasiyet ve kızarıklık ile kendini gösterir. Tekrarlama eğilimindedir. Uzayan durumlarda ciltte kalınlaşma ve kronik enfeksiyonlara yol açabilir. Görülme yerinden bağımsız en sık belirtisi kaşıntı olup, uyku bozukluğu, ciltte kanamalara, huzursuzluğa yol açabilmektedir. Hatta kaşıma ciddi cilt enfeksiyonlara yol açabilir.

2)Beslenmenin ve gıdaların allerji ile ilgisi nedir? Bazı besinler atopik dermatite yol açar mı?

Gıdalar besin alerjilerine yol açar fakat egzemaya yol açmaz. Ama bazı çalışmalar gösteriyor ki besin allerjileri var olan egzemayı daha da ağırlaştırabilir. Egzeması olan çocukların sıklıkla bazı gıdalara da allerjileri olabilmektedir. Bu besinlerden süt, yoğurt,peynir, ceviz, fındık ve kabuklu deniz ürünleri en sık görülenlerdir.

Yapılan bazı çalışmalarda allerjik çocuklarda düşük vitamin D düzeyleri görülmüş. D vitamini bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Özellikle egzemalı hastalarda bağışıklık sistemi ve cilt bariyeri düzgün çalışmamaktadır. Ayrıca düşük vitamin D düzeyi ile daha şiddetli allerji şikayetleri görülmektedir.

3)Tedavi ve önlem nasıl olmaktadır?

Allerjik hastalıkların kesin bir tedavisi yoktur. Ancak alınacak önlemler ve etkeni ortadan kaldırmak ile hastalığı kontrol altına alabiliriz.

1.Etkeni ortadan kaldırmak

Eğer bir alerjiden şüpheleniyorsak tanı koymak için yapılacak cilt testleri ve kan testleri yeterli olmayacaktır. En önemli yaklaşım etkeni ortadan kaldırmaktır. Etken kalkınca şikayetlerde dramatik olarak düzeliyor ise allerji var diyebiliriz. Özellikle besin alerjilerinde emin olmadığınız besini diyetten çıkarmak doğru bir yaklaşım değildir özellikle büyüme çağındaki bir çocukta. Eğer bir inek sütü allerjisinden bahsediyor isek allerjiden emin olduğumuzda besini diyetten uzaklaştırıken mutlaka çocuğun kalsiyum desteğini sağlamalıyız. Bu durumda beslenme yetersizliği oluşmaması için çocuklar mutlaka yakından izlenmelidir.

Bu tür çocuklarda destek vitamin D verilmelidir. Hatta hamile bayanlara D vitamini desteği vermek ile çocukluk çağında bu tür cilt problemleri de engellenebilir. İlk 6 ayda mümkünse sadece anne sütü ile beslemek alerjileri önlemede çok önemlidir. Sadece anne sütü alanlarda almayanlara göre 10 kat daha az görülmektedir.

2. Özellikle egzemalarda Cildi sakinleştirmek, ağrıyı ve kaşıntıyı engellemek ve Cildin kalınlaşmasını engellemek

3. Duygusal stresi azaltmak

4.Enfeksiyonları engellemek. Çok sık ve gereksiz antibiyotik kullanımı da alerjilere neden olabilmektedir.

5. Ebeveynlerin aşırı titiz ve sürekli steril bir ortam oluşturmak yerine kararında mikroplarla karşılaşmaları önerilmektedir.

6. Özellikle yaz aylarında bol sıvı özellikle su tüketimleri arttırılmalıdır. Alerjiye sebep olabilecek hazır gıdalar ve dondurulmuş gıdalar yerine taze sebze ve meyve tüketimini arttırmak.

7. Özellikle egzemalarda cildi bol bol nemlendirmek ve yünlü, sentetik giyeceklerden uzak durmak. Özellikle kullandığımız deterjan, şampuanlar bile bu dönemde çok önemli olmakta parfümsüz ürünler tercih edilmelidir.

8. Çoçuğunuzda uzayan öksürük, burun akıntısı ve hapşırıp var ise enfeksiyon yanında allerji olabileceği de akla gelmeli ve mutlaka doktor görmelidir.

Tedavi planında mutlaka medikal tedavi, allerjik besinin diyetten çıkarılması, cilt bakımı ve hayat biçimi değişikleri olmalıdır. Özellikle diyet, cilt bakımı ve hayat biçim değişiklikleri ile alevlenmelerde önlenebilir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki erken yaşta ortaya çıkan alerjilerin zamanla azalma gösterdiği hatta tamamen geçebilmektedir. 🙋🏼👩🏼‍⚕️

Reklamlar

“Allerji mi? Farkındayım… Biliyorum…” için bir yorum

  1. İnsanimiz maalesef kulaktan dolma bilgilerle kendilerini doldurup siz gibi değerli uzmanların önerilerine yer birakmamaktalar. Dünyalar dolusu çocuk sevgisi olan siz, bu değerli bilgilendirmelerinizle size inanan sizi bilen bizlere ulasabilmektesiniz ve bizlere de tek bildiği kendi bildiği olan ve onu da yanlış bilen kesime bilgilerinizi paylaşma misyonu yükleyerek tüm ebeveynlere ulaşma imkânı sunmaktasiniz. Bilgilendirmeleriniz ve bizlere yüklediğiniz görev için tesekkur ederiz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s